top of page

לאחר שנים רבות במסגרת החברה להגנת הטבע וחברות טיולים אחרות, הרגשתי צורך לגייס את הידע הניסיון והכישרון למימוש

חזון פרטי אישי שיש בו גם תרומה ציבורית חברתית ופוליטית.

 

אני מטייל בארץ לבד מאז הייתי בן ארבע עשרה. עשרות טיולים ערכנו חברי ואני כשאנחנו לומדים את רזי הניווט על פסיפס

מפות שאינן מתחברות אחת לשניה בשל היותן בקנה מידה משתנה. לצבא כבר הגענו סיירים מדופלמים. כמו רבים מידידי

נשביתי בקסם סיני בשנותיה היפות. ההר הגבוה ומזרח סיני היו לי למחוז חפץ שנים ארוכות, גם שכבר הייתי בצבא.

 

במסגרת הצבאית אותה עשיתי ביחידת החילוץ 669 כלוחם ולאחר מכן כקצין, הייתי שותף לפיתוח תחום חינוך השדה, המילוט והניווט. התחברתי לשטח באופן טבעי וזורם. את התחום המקצועי רכשתי מאנשי טבע ושטח דגולים ששירתו ביחידה וביחידת איתור הנעדרים של צה"ל. 
 

בצבא התוודעתי ומאוחר יותר עסקתי בתכנון ובביצוע של מילוטים ארוכי טווח ותרגילי שטח מדבריים. המדבר הפך עבורי, מרחב מוכר וידידותי מאוד.

 

לא פלא הוא שעם שחרורי מצה"ל הצטרפתי לרשות הטבע והגנים וזכיתי בתפקיד נחשק: "פקח הנחלים הגדולים". הייתי אחראי על כיברת ארץ שכונתה עד אז "הנגב הרחוק". המרחק אכן עשה את שלו, וימים רבים הסתובבתי על גבי ג'יפ סופה ירוק מגלה פינות נסתרות, מתעד את הנוף הצומח והחי ברחבי המדבר: נחל פארן נחל חיון נחל צניפים ונחל ציחור בקעת עובדה ובקעת סיירים היו לחצר הקדמית שלי. ימים ולילות עשיתי כדי ללמוד ולהגן על מרחבי הטבע המדברי השומם הזה בעת המעבר של יחידות צה"ל מסיני אל הנגב.

 

מאז חלפו שנים, הצטרפתי לבית ספר שדה אילת של החברה להגנת הטבע. הדרכתי טיולים לסיני ואל הנגב, ועסקתי בפרוייקטים בשמירה על הטבע והסביבה המדברית.

 

בשנים 1982 ו – 1983 השתלמתי והדרכתי טיולי ספארי בקניה עבור חברת נאות הכיכר. במשך תקופה של כשנתיים הפכה קניה למולדת שניה עבורי כשבין הטיולים אני לומד ומקיים סיורים ברחבי המדינה הססגונית והעשירה בשבטים בטבע וחי ביותר באפריקה.

 

במהלך שנות השמונים השלמתי תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ובלימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, באוניברסיטת תל אביב. שני תחומים אלו הביאו אותי אל החברה הבדואית שנים לאחר מכן.

 

בינתיים חזרתי אל החברה להגנת הטבע, ולניהול בית ספר שדה אילת למשך כחמש וחצי שנים.

 

בתחילת שנת 2000 הקמנו ספי הנגבי יהודה יובל ואני את אתרי מדבר ושילבנו בחזונה את פיתוח התיירות במגזר הבדואי. לאחר שספי ויהודה פנו לדרכם, העמקתי אני אל המגזר הבדואי, ופיתחתי את המוצרים מהם בנויות חבילות הטיול השונות בהן נחשפת החברה הבדואית אל הקהל היהודי והתיירים מחו"ל.

 

במשך כשנתיים קיבלתי על עצמי גם את ניהול מרכז ג'ו אלון והמוזיאון לתרבות הבדואים, ויחד עם צוות המדריכים הבדואים והאוצרת אורנה גורן, מיתגנו וחיזקנו את הקשר וההזדהות של המוסד החשוב הזה עם המגזר הבדואי בנגב.

 

המומחיות שרכשתי במהלך השנים במדבר בכלל ובנגב ובחברה הבדואית בפרט, משמשים לנו היום ליצירת הרפתקה תרבותית ורגשית לקהל המטיילים של אתרי מדבר.

תומר כהנא

תומר כהנא

bottom of page